×
خانه » مقالات » پایتون چیست و چه مزایایی دارد؟
۰۶ مهر ۱۳۹۸

پایتون چیست و چه مزایایی دارد؟

پایتون یک زبان برنامه نویسی با هدف کلی است که در هر سیستم عامل و کامپیوتر مدرن قابل استفاده است. این می تواند برای پردازش متن ، اعداد ، تصاویر ، داده های علمی و هر چیز دیگری که ممکن است در کامپیوتر ذخیره کنید، استفاده شود. پایتون روزانه در عملیات موتور جستجوی گوگل، وب سایت اشتراک گذاری ویدیو یوتیوب، ناسا و بورس نیویورک استفاده می شود. اینها جز معدود مکانهایی است که پایتون نقش مهمی در موفقیت سازمان های تجاری، دولتی و غیرانتفاعی ایفا می کند.
پایتون یک زبان تفسیری است. به معناست که قبل از اجرای برنامه و در زمان اجرا به کد قابل خواندن کامپیوتر تبدیل نمی شود. در گذشته، این نوع از زبان اسکریپت نویسی خوانده می شد و از آن برای کارهای پیش پا افتاده استفاده می شد. به طور گسترده، برنامه های بزرگ تقریباً منحصراً در پایتون نوشته می شوند.

پایتون چیست؟

برخی از راه هایی که می توانید پایتون را اعمال کنید عبارتند از:

 • برنامه نویسی CGI برای برنامه های وب
 • ساختن یک RSS Reader
 • خواندن و نوشتن در MySQL
 • خواندن و نوشتن در PostgreSQL
 • ایجاد تقویم در HTML
 • کار با پرونده ها

پایتون یک زبان عالی برای پروژه های بزرگ یا پیچیده برنامه نویسی است. برنامه نویسی به هر زبانی باعث می شود کد برای خواندن و حفظ برنامه نویس بعدی آسان شود. تلاش زیادی برای خواندن برنامه های پرل و PHP صورت می گیرد. در جایی که پرل بعد از 20 یا 30 خط ناخوشایند می شود، پایتون مرتب و خواندنی باقی می ماند و حتی بزرگترین پروژه ها را نیز آسان می کند.
پایتون با خوانایی، سهولت کسب و توسعه، سریعتر توسعه برنامه را ارائه می دهد. علاوه بر نحوی آسان و توانایی های پردازش قابل توجه، پایتون به دلیل داشتن کتابخانه گسترده، یک مخزن از کد از پیش نوشته شده که در خارج از جعبه کار می کند آمده است.

دستورات و نحوی پایتون با سایر زبانهای تفسیر شده متفاوت است. خوانایی پایتون، برنامه ها را برای حفظ و گسترش آسان تر می کند.

تفاوت میان پایتون و php

این تفاوت با این واقعیت نشان داده می شود که شما می توانید یک وب سرور در پایتون ایجاد کنید که پی اچ پی را درک کند، اما شما نمی توانید یک سرور وب در PHP ایجاد کنید که پایتون را درک کند و پایتون شی گرا است. پی اچ پی نیست. این پیامدهای قابل توجهی برای خوانایی ، سهولت نگهداری و مقیاس پذیری برنامه ها دارد.

از نظر فنی ، پایتون یک زبان برنامه نویسی سطح بالا و دارای شیء گرا با معانی پویا یکپارچه است که در درجه اول برای توسعه وب و برنامه ها است.
پایتون نسبتاً ساده است ، بنابراین یادگیری آن آسان است زیرا به یک فرد نیاز دارد که بر خوانایی متمرکز است. توسعه دهندگان می توانند کد پایتون را بسیار ساده تر از سایر زبان ها بخوانند و ترجمه کنند. این خود باعث کم شدن هزینه های نگهداری می شود زیرا یک تیم می تواند راحت تر با این زبان برنامه نویسی آشنایی پیدا کند.

علاوه بر این، پایتون از ماژول ها و بسته ها پشتیبانی استفاده می کند، به این معنی که برنامه ها را می توان با یک سبک مدولار طراحی کرد و از همان کد در انواع پروژه ها استفاده مجدد می شود. پس از تهیه ماژول یا پکیج مورد نیاز خود، می توانید از آن برای استفاده در پروژه های دیگر مقیاس بندی کنید و آن ماژول ها را بفروشید و در پروژه های دیگر استفاده کنید.
یکی از امیدوار کننده ترین مزایای پایتون این است که هم کتابخانه استاندارد و هم مترجم بصورت رایگان در دسترس شما قرار می دهد. هیچ انحصاری نیز وجود ندارد، زیرا پایتون و تمام ابزارهای لازم در همه سیستم عامل های اصلی موجود است. بنابراین ، این یک گزینه جذاب برای توسعه دهندگان است که نمی خواهند نگران پرداخت هزینه های بالای توسعه باشند.
Python یک زبان برنامه نویسی است که برای توسعه نرم افزار در وب و به صورت برنامه از جمله موبایل استفاده می شود. یادگیری آن نسبتاً آسان است و ابزارهای لازم برای همه به صورت رایگان در دسترس است.

در سال 2000 ، تیم اصلی توسعه پایتون به Beopen.com منتقل شد ، و در اکتبر 2000 ، پایتون 2.0 با بداهه سازی های بسیاری از جمله جمع آوری زباله و پشتیبانی از یونیکد آزاد شد.
پایتون 3.0 معرفی شده در سال 2008 دارای طراحی سازنده ای بود که از ماژول ها و سازه های تکراری جلوگیری می کند. با ویژگی های اضافه شده، اکنون شرکت ها از پایتون 3.5 استفاده می کنند.
شرکت های توسعه نرم افزار به دلیل ویژگی های متنوع و کدهای کمتر برنامه نویسی ، زبان پایتون را ترجیح می دهند. تقریباً 14٪ برنامه نویسان از این سیستم عامل ها مانند UNIX ، Linux ، Windows و Mac OS استفاده می کنند. برنامه نویسان شرکت های بزرگ از Python استفاده می کنند زیرا برای توسعه نرم افزار دارای ویژگی های مشخصی است.

ویژگی های پایتون

ویژگی های پایتون

 • در ارتباط بودن
 • تفسیر شد
 • مدولار
 • پویا
 • شی گرا
 • قابل حمل
 • سطح بالا
 • در C ++ و C قابل توسعه است

زبان python کاربردهای متنوعی در شرکتهای توسعه نرم افزار از قبیل بازی ، چارچوب وب و برنامه های کاربردی ، توسعه زبان ، نمونه سازی ، برنامه های طراحی گرافیک و غیره دارد و این زبان یک زبان بالاتری نسبت به سایر زبان های برنامه نویسی مورد استفاده در تمام صنعت ها است.

کتابخانه های پشتیبانی گسترده

پایتون کتابخانه های بزرگ استاندارد را ارائه می دهد که شامل مناطقی مانند عملیات رشته، اینترنت، ابزار سرویس وب رابط های سیستم عامل و پروتکل ها می شود. بسیاری از کارهای برنامه نویسی در آن نوشته شده که باعث می شود طول کدهای نوشته شده در پایتون را محدود کند.

بهره وری برنامه نویس بهبود می یابد

این زبان دارای کتابخانه های پشتیبانی گسترده و طراحی های شی گرا و تمیز است که ضمن استفاده از زبان هایی مانند Java ، VB ، Perl ، C ، C ++ و C # ، دو تا ده برابر بهره وری برنامه نویس را افزایش می دهد.

تیم مدیریت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *