×
خانه » مقالات » لاراول چیست و چرا از محبوبیت بالایی برخوردار شده است؟
۰۳ مهر ۱۳۹۸

لاراول چیست و چرا از محبوبیت بالایی برخوردار شده است؟

PHP یکی از پرکاربردترین زبانهای برنامه نویسی وب است. با ظهور PHP ، بسیاری از فریم ورکهای PHP پدیدار شده اند ، اما تعداد معدودی از آنها وجود دارند که در واقع از پتانسیل کامل زبان PHP استفاده می کنند. هر فریم ورک پی اچ پی پیاده سازی ، ویژگی ها و قابلیت های خاص خود را دارد. در این پست خواهیم دید که لاراول چیست و چرا باید آن را امتحان کنید.

PHP از چند سال گذشته تحول پیدا کرده است که ویژگی های مدرن را برای پر کردن مطالبات برنامه نویسان وب اضافه می کند.

Laravel ویژگی های منحصر به فردی مانند Eloquent ، Routing Routing ، Query Builder ، Blade templating و Homestead را ارائه می دهد که باعث می شود laravel یک فریم ورک عالی باشد.

Laravel زندگی برنامه نویس را آسان می کند و برنامه نویسی برنامه های وب را سرگرم کننده می کند.

فریم ورک چیست؟

قبل از اینکه به توضیح laravel بپردازیم ، باید بفهمیم فریم ورک چیست. به طور کلی، فریم ورک مجموعه ای از ساختار مفهومی و دستورالعمل ها است که برای ساختن یک چیز مفید استفاده می شود. یک فریم ورک نرم افزاری یک روش استاندارد برای ساخت و استقرار برنامه های کاربردی فراهم می کند. به زبان ساده، یک فریم ورک نرم افزاری ساختاری است که می توانید از آن برای ساختن چیزی استفاده کنید. این امکان را به شما می دهد تا از اجزای مختلف استفاده کنید، با API های خارجی ارتباط برقرار کرده و ساختار برنامه خود را تعریف کنید.

فریم ورک وب

یک فریم ورک وب به شما امکان می دهد تا مؤلفه هایی را که قابلیت استفاده مجدد دارند را ایجاد کنید و کارهای روزانه را راحت تر انجام دهید.

فریم ورک  PHP

فریم ورک PHP مجموعه ای از کلاس های PHP است که به شما کمک می کند با سهولت برنامه وب را بسازید.

 

لاراول 3

لاراول چیست؟

Laravel یکی از محبوب ترین فریم ورک PHP است که در سراسر جهان برای ساخت برنامه های وب از پروژه های کوچک تا بزرگ استفاده می شود.  Laravel به دلیل عملکرد، ویژگی ها و مقیاس پذیری آن، انتخاب توسعه دهندگان حرفه ای است.

Laravel ساختار MVC (Model View Controller) را دنبال می کند که یادگیری سریع و نمونه سازی سریع برنامه های وب را آسان می کند.

لاراول در سال 2011 توسط تیلور اوتول ایجاد شد، از آن زمان وی این فریم ورک را بسیار توسعه داده و آنرا با جدیدترین فناوری های وب سازگار ساخته است.

فریم ورک Laravel دارای یک اکوسیستم بزرگ است که شامل ویژگی هایی مانند استقرار فوری، مسیریابی، ORM، پرس و جو DB، مسیریابی، Templating و لیست می شود.

چرا Laravel؟

 • یادگیری و بروز ‎رسانی آسان
 • آسان‏ سازی کارهای معمول در روند برنامه ‎نویسی نظیر احراز هویت، روتینگ، جلسات و کَش
 • راه ‎اندازی سریع و آسان محیط‎ ها و روابط چندگانه
 • بهره ‎گیری از ریموت کامپوننت
 • محدود‎کردن Eloquent با دستورات ساده
 • بهبود سرعت و افزایش ۱۰۰ درصدی سرعت مسیرها
 • دلپذیر کردن فرآیند توسعه برای توسعه ‎دهندگان بدون به خطر انداختن قابلیت‎های برنامه
 • استفاده از شیوه استاندارد Bundle در  نسخه ‎های اولیه و استفاده از پکیج ‎ها در نسخه جدید
 • اجرای آزمایش‎ های واحد متعدد با دستورات بسیار ساده
 • دسترسی ساده به دیتابیس و سهولت در تغییر وکنترل کدها و بروز رسانی و توسعه برنامه ‎ها
 • استفاده از موتور تپملیت Blade

دلیل پیدایش لاراول و سیر تکامل آن در نسخه‌های مختلف

در اینجا به شما می گوییم که تا به امروز چند نسخه لاراول و در چه زمان های بروزسانی شده است.

لاراول 1

تیلور اوتول در سال ۲۰۱۱ اولین نسخه از لاراول را منتشر کرد که مکانیزم‌های model، session، view و مسیریابی را ارائه می‌داد، ولی این نسخه در نبود کنترلر حالت mvc واقعی را از دست داده بود.

لاراول 2

در سپتامبر ۲۰۱۱ اوتول با انجام بهینه سازی‌های متعدد لاراول 2 را منتشر کرد. از مهمترین تغییرات نسخه ۲ وجود کنترلرها بود که باعث می‌شد لاراول رسماً به عنوان یک فریم ورک MVC شناخته شود. همچنین سیستم قالب بندی blade نیز در نسخه دوم به این فریم ورک اضافه شد.

لاراول 3

در فوریه سال ۲۰۱۲ لاراول 3 با تغییرات جدیدی وارد عرصه شد. انتشار لاراول 3 با معرفی سایت این فریم ورک با آدرس https://laravel.com که امکان استفاده از یک داکیومنت قوی را برای کاربرانش فراهم می‌کرد. از مهم‌ترین قابلیت‌های لاراول 3 استفاده از خط فرمان CLI به نام artisan بود. پشتیبانی داخلی از مدیریت سیستم بانک اطلاعاتی، migrationها، لایه‌های بانک اطلاعاتی، پشتیبانی از رویدادها، همگام سازی لاراول با unit testing و همچنین سیستم پکیجینگ یا bundle از دیگر قابلیت‌های مهم لاراول در نسخه سوم لاراول بود که محبوبیت آن را بیشتر می کرد.

لاراول 4

اکنون دیگر laravel به جایگاه خوبی در بین کاربران دست یافته بود. پس از آن در می سال ۲۰۱۳ نسخه چهارم لاراول بر پایه کدهای Illuminate منتشر شد. در نسخه 4 با بهره بردن از مدیر بسته‌ها یا composer تحول بزرگی در چارچوب لاراول ایجاد شد. زیرا این امکان فراهم شده بود که توسط composer کاربران بتوانند از بسته‌ها و کامپوننت‌های متعددی که توسط برنامه نویسان PHP در سراسر جهان نوشته شده بود، استفاده کنند. از قابلیت‌های دیگر ارائه شده توسط نسخه ۴ لاراول پشتیبانی از database seeding، پشتیبانی از صف‌های پیام، ارسال انواع مختلفی از ایمیل و پشتیبانی از soft deletion یا تاخیر در حذف رکوردهای پایگاه داده بود.

لاراول 5

سیر تکامل laravel ادامه داشت تا اینکه در فوریه سال ۲۰۱۵ نسخه پنجم laravel با تغییر در نسخه 4.3 منتشر شد. قابلیت‌های مهم و ویژه‌ای به این نسخه اضافه شده بود. برنامه‌ ریزی برای اجرای وظایف از طریق بسته‌ای به نام scheduler، بهینه سازی بسته‌های assets از طریق Elixir، ساده شدن عملیات احراز هویت از طریق بسته Socialite، همچنین ارائه ساختار درختی برای توسعه برنامه از قابلیت‌های لاراول در نسخه 5 بود.

لاراول 2

لاراول 5.1

لاراول 5.1 در ژوئن سال ۲۰۱۵ منتشر شد. باگ‌های زیادی در نسخه 5.1 لاراول برطرف شده بود. در عین حال مهم‌ترین ویژگی نسخه 5.1 انتشار آن به صورت یک نسخه با پشتیبانی طولانی مدت یا LTS بود. امکان پشتیبانی رفع مشکلات تا ۲ سال و پشتیبانی امنیتی تا سه سال در این نسخه فراهم شده بود.

لاراول 5.2

در ۲۱ دسامبر ۲۰۱۵ لاراول 5.2 منتشر شد که تغییرات کوچکی در آن اعمال شده بود.

لاراول 5.3

لاراول 5.3 با پشتیبانی ۶ ماهه برای رفع مشکلات و پشتیبانی یک ساله برای مشکلات امنیتی در ۲۳ اوت ۲۰۱۶ منتشر شد. ویژگی‌های جدید زیادی به این نسخه اضافه شده بود که مهم‌ترین آن تمرکز بر بهبود سرعت توسعه برای برنامه نویسان با ایجاد بهبود‌های خلاقانه جهت انجام کارهای رایج بود.

لاراول 5.4

لاراول ۵/۴ در ۲۴ ژانویه ۲۰۱۷ منتشر شد. این نسخه بسیاری از ویژگی‌های جدید laravel از جمله Laravel Dusk، Laravel Mix، Blade Components and Slots، Markdown Emails، Automatic Facades، بهبود مسیر یا route و ویژگی‌های دیگر را شامل می‌شد.

لاراول 5.5

تیم توسعه laravel همواره درصدد توسعه و افزودن قابلیت‌های جدید به آن هستند و در همین راستا لاراول 5.5 را در ۳۰ اگوست ۲۰۱۷ با پشتیبانی طولانی مدت و به صورت LTS منتشر کردند. این نسخه کامل امکان پشتیبانی برای رفع مشکلات تا دو سال و پشتیبانی برای رفع مسائل امنیتی تا سه سال را ایجاد کرده است. این نسخه ویژگی‌های مهم و جدید بسیاری دارد.

تیم مدیریت

۲ پاسخ به “لاراول چیست و چرا از محبوبیت بالایی برخوردار شده است؟”

 1. مهرداد گفت:

  لاراول فوقالعادس

  توصیه می کنم به دوستان امتحانش کنن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *